ניל פטריק האריס

ניל פטריק האריס (באנגלית: Neil Patrick Harris; נולד ב-15 ביוני 1973) הוא שחקן קולנוע וטלוויזיה אמריקאי. התפרסם כנער בן 16 בתפקיד הראשי בסדרה דוגי האוזר, וכיום ידוע בעיקר בשל גילום דמותו של בארני סטינסון בקומדיית המצבים "איך פגשתי את אמא". ב-2010 זכה בשני פרסי אמי.

ביוגרפיה

קובץ:5.3.10NeilPatrickHarrisByDavidShankbone.jpgהאריס נולד באלבקרקי שבניו מקסיקו, וגדל בעיירה רואידוסו, ליד הגבול שבין ניו מקסיקו וטקסס. הוריו של האריס, שילה ורון האריס, שניהם עורכי דין ובעלי מסעדה באלבקרקי. את תפקיד הבמה הראשון קיבל האריס כאשר התלווה לאחיו הבוגר בריאן לאודישן להצגת תלמידים. כך, בכיתה ד', שיחק האריס בתפקיד טוטו הכלב בהצגה "הקוסם מארץ עוץ". מאז השתתף בהצגות רבות.
את תפקידו הראשון בקולנוע קיבל האריס בשנת 1988, בסרט "הלב של קלרה" (Clara's heart) שבו שיחק לצידה של וופי גולדברג. עבור תפקיד זה היה האריס מועמד לפרס "גלובוס הזהב" עבור שחקן המשנה הטוב ביותר וכמו כן, היה מועמד לפרס Young Artist Award. באותה שנה השתתף האריס בסרט נוסף, "Purple People Eater", סרט פנטזיה והרפתקאות שזכה להצלחה והוקרן במשך שנים רבות בערוץ הטלוויזיה של דיסני. בשנת 1989 נבחר האריס לתפקיד הראשי בדרמה הקומית "דוגי האוזר" ("Doogie Howser, M.D") שבה גילם את דוגי, נער גאון שהוסמך כרופא בגיל 14 ומשלב את עבודתו עם ההתמודדות עם בעיות התבגרות הרגילות. הסדרה שודרה במשך ארבע עונות והפכה לסימן ההיכר של האריס.

התבגרותו ופיתוח הקריירה

קובץ:Neil Patrick Harris 2008.jpgלאחר סיום הסדרה בשנת 1993 שיחק האריס בתפקידי אורח בסדרות טלוויזיה שונות. כמו כן קיבל תפקידי משנה בסרטים כגון "גברים בחלל" ו"הדבר הטוב הבא". במקביל לקריירה הקולנועית והטלוויזיונית, התחיל לשחק בברודוויי, שם כיכב במחזות זמר ודרמה, בהם "סוויני טוד", "קברט", "הוכחה", רנט ואחרים.
ב-2004 השתתף האריס בסרט מעורר המחלוקת "הרולד וקומר משתוללים באמריקה" בו שיחק את עצמו בתפקיד פארודי. הסרט זכה להצלחה בינונית בבתי קולנוע אך הפך ללהיט בספריות הווידאו בארצות הברית. בעקבות הצלחת הסרט צולם סרט המשך, "הרולד וקומר 2: בורחים ממפרץ גואנטנמו" שבו חזר השחקן לאותו תפקיד של "ניל פטריק האריס" פיקטיבי.
בשנת 2005 השתלב השחקן בקומדיית המצבים "איך פגשתי את אמא" של רשת CBS, בתפקיד בארני סטינסון, רודף שמלות ונהנתן. בארני בגילומו של האריס הפך לדמות האהובה ביותר בסדרה, ובעקבות זאת גדל תפקידו משמעותית בעונות 2 ו-3. בנוסף לכך, היה האריס מועמד לפרס "אמי" בשנים 2007, 2008 ו-2009 עבור גילום דמותו של בארני. בסיומו של פרק המאה של הסדרה, כיכב בקליפ שנקרא "Nothing suit me like a suit" שזכה לאהדה רבה בקרב קהל המעריצים האינטרנטי של הסדרה.
ב-2008 השתתף השחקן בפרויקט אינטרנטי מבית היוצר של ג'וס וידון. וידון ביים סדרה מוזיקלית בשלושה חלקים בשם "בלוג השירה בציבור של ד"ר הוריבל" ("Dr. Horrible's sing-along blog"), שהופצה בלעדית באינטרנט (ולאחר מכן - ב-DVD). הסדרה זכתה להתעניינות רבה ומספר הורדות גדול מהצפוי. והאריס, ששיחק בה בתפקיד הראשי, ביסס את מועמדו כשחקן מוביל שמסוגל למשוך קהל בתור הכוכב המוביל בפרויקט.
ב-2009 הנחה האריס את טקס פרסי הטוני ואת טקס פרסי האמי. האריס אף שר את שיר הפתיחה של טקס האוסקר בשנת 2010. באותה השנה השתתף בפרק מהעונה הראשונה של Glee, שם שיחק את בריאן ריאן ואף ביצע דואט עם "ויל שוסטר".
ב-2011 השתתף האריס בסרט "דרדסים" המשלב דמוית אנימציה עם שחקנים מציאותים. האריס גילם את דמותו של ג'ון.

סרטים בכיכובו

ניל פטריק האריס בסרט "גברים בחלל"
  • 1988 - Purple People Eater
  • 1988 - Clara's Heart
  • 1991 - Stranger in the Family
  • 1995 - Not Our Son
  • 1997 - גברים בחלל - Starship Troopers
  • 2000 - הדבר הטוב הבא - The Next Best Thing
  • 2002 - אח במסווה - Undercover Brother
  • 2004 - Harold & Kumar Go to White Castle
  • 2008 - Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
נלקח מויקיפדיה